Yufka ile kolay kol böreği yapımı

Bu tarifi paylaşın

Hepimiz evde oturup uzun uzun hamurlar açamıyoruz elbette. Bu nedenle hazır yufkaları kullanıyoruz çalışmalarımızda. Bu tarifte hazır yufka ile kol böreği yapacağız. İşlemlerim tepsimiz fırına girene kadar  alacağı süre bir saati geçmeyeceğini söyleyebilirim.

Malzemeler

400 gram kıyma

1 adet kuru soğan

4 yemek kaşığı yoğurt

2 adet yumurta

Sıvı Yağ

3-4 yuvarlak yufka

Karabiber, tuz, kırmızı toz biber

Yufkalı kol böreği malzemeler

Yapılışı

Önce iç harcı hazırlayalım.  Soğanı ince ince doğrayıp pembeleşinceye kadar kavuralım. İçine kıymayı ekleyip 10 dakika daha pişirelim. Gerekirse bu süreçte yarım çay bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Karabiber, tuz ve kırmızı toz biberi eklemeyi unutmayalım. Harcı bir kenara alalım.

Şimdi bir kapta yoğurt, yumurta ve sıvı yağı karıştıralım. Bir harç daha oluşturalım. Karışıma biraz tuz ilave edin.

Yufkalı kol böreği yüzey harcı

 

Yufkalı kol böreği yüzey harcı

Yufkaları ortadan ikiye keselim. bu harcı üzerine yayalım. Kıymalarımızı en başından uzun şerit şeklinde yufkanın üzerine koyalım ve yufkayı yuvarlayalım. Bir sargı gibi olsun. Bu sargıyı alt kısmını sıvı yağ ile yağladığımız tepsiye koyalım. (Pişirme kağıdı da kullanabilirsiniz. Ama o kağıdı da yağlamayı unutmayın.)

Yufkalı kol böreği

 

Kıymaları da ekleyelim

Tepsinizin boyutuna göre yeteri miktarda yufkayı aynı işlemleri yapın ve tepsiye sıra ile dizin. İç içe geçmiş bir sarmal şeklini almalı.

Kol böreğimiz fırına hazır

Daha sonra en üst kısma önceki harçtan ürün. Bunlara ilaveten fırça ile  yumurtanın sarısını sürün. Böylece üst kısım da kurumaz ve renkli bir görüntü alır.

200 derece ısıtılmış fırına verin 45 -50 dakika gibi pişirin kontrol ederek.  Sonra alın ve dinlendirin. Dilimleyin ve yiyin. Kolay ve lezzetli bir börek oldu.

Yufkalı kol böreği fırından çıktı.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir