Kolay turşu yapımı

Bu tarifi paylaşın

Evde turşu kurmak gerçekten hassas bir iş. Hazır satın almak yerine kendi turşunuzu yemek bambaşka bir  zevk.  Peki evde turşu yapımı esnasında nelere dikkat etmeliyiz, turşuyu nasıl muhafaza etmeliyiz?  O zaman önce turşu yapım kurallarını hatırlayalım sonra da sizin için kolayca yapımı mümkün olan turşu tarifine geçelim.

Not : Turşu yapımında oranlar ve malzemeler herkese göre değişebilir. Ben aşağıdaki oranlarda yaptım.

Turşu yapımında dikkat etmemiz gereken noktalar

Öncelikle mutfak ortamı temiz olmalı.

Turşu suyunda kullanacağımız su mümkünse musluk suyu olmasın.  Hazır içme suyu olmalı, veya temiz bir kaynak suyu olabilir. Dilerseniz suyu kaynatıp soğutabilirsiniz.

Kullandığımız kapları, turşuyu yapacağımız kavanozları iyice yıkayın ve kurulayın.  Turşu uzun süreli bekleyeceği için içeride kalan bakteri ve mikroplar turşuyu bozar. O yüzden kullanılacak malzemeler steril olmalı.

Sebzeleri çok iyi yıkamalıyız, öncesinde sirkeli suda bekletin. Sonra iyice yıkayın. aksi halde turşumuzun suyu kısa zamanda küf ve bakteri yuvasına dönebilir.

Eller iyice yıkanmalı.

Turşu için gerekli malzemeler

1 kg turşuluk malzeme

6 diş sarımsak

1 litre turşu  suyu için gerekli malzemeler

1 litre su (içme suyu olmalı)

1 çay bardağı üzüm sirkesi (keskin ve kaliteli bir sirke tercihimizdir)

3 çorba kaşığı kaya tuzu

Önce turşu salamura suyunu hazırlayalım:

Bir litre suya bir çay bardağı sirke ekleyelim ve 3 çorba kaşığı kaya tuzunu ekleyerek karıştıralım. Tuzlar iri taneli ise erimesi için bekleyip ara ara karıştıralım.  Suyumuz fotoğrafta görüldüğü gibi hazır.  Ben bir buçuk litre hazırladım. Siz de isteğe göre miktarı oranlayıp artırabilirsiniz.

Turşu suyu hazırlandı…

Turşuluk sebzeleri hazırlayalım

Acur, kornişon, mini biberler, kelek ve domates turşuda olmazsa olmazlar…

Fotoğrafta görüldüğü gibi malzemeleri yıkadıktan sonra uygun ebatlarda doğradık. Eğer sebzeleri bütün bütün isterseniz, bir kaç yerinde iğne ile delin. Böylece sebzelerin içi de etkilensin.

Sonra sebzeleri temiz kavanoza yerleştirelim, aralara sarımsak dişlerini eklemeyi unutmayalım. (Dilerseniz süreci hızlandırmak adına kavanozun dibine 4-5 adet nohut tanesi de atabilirsiniz.) Hazırladığımız salamura suyunu üzerine dökelim.

Sebzeleri boşluksuz ve estetik yerleştirmeye çalışın. Suyu üzerinden dökerken yavaş yavaş dökün hava yaparak alta gitmeme sorununa karşı dikkatli olun. Kavanozu ağzına kadar salamura suyu ile doldurup maydanoz ile de kapak altı kısmını besleyebilirsiniz.

 

Turşular yerleşti ve suları eklendi…

Turşuyu nasıl saklamalıyım?

Hazırladığınız kavanozu uygun ısı koşullarında saklamak gerekir.  Çok sıcak olmamalı, aksi halde hızlı bakteri üreme süreci ve turşunun hızla bozulması gerçekleşir.  Çok serin ortamda ise fermentasyon süreci çok yavaş olacağı için turşu geç olgunlaşır.  Sonbahar havası gerekir turşuya… Orta serinlikte bir odada muhafaza edin. Yaklaşık 15 gün içinde turşunuz hazır olacaktır.

Afiyet olsun.  Turşunun yanına kuru fasulye yapmak isterseniz buradan tarifini okuyarak lezzet şöleninize katkıda bulunun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir