Kırmızı biber sosu yapımı

Bu tarifi paylaşın

Sevgili lezzet severler bu tarifim yemeklerinizin yanında, üzerinde güzel bir sos, ayrıca kahvaltınız için bir lezzet olarak sofranızdaki yerini alacak.

Kırmızı biber sosunun değişik formları var ancak burada en temel ve kolay kırmızı biber sosu yapmayı anlatacağım. Ben domatesli yaptım ama size domates olmasın diyebilirsiniz. Ancak domates ve kırmızı biber beraber lezzetten lezzete koşuyor. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Ayrıca bu tarifimiz acılı olarak da uygulanabilir.

Kırmızı biber sosu gerekli malzemeler

1,5 Kg tatlı kırmızı biber

4 Orta boy domates (Yaklaşık 750 gr)

Yarım su bardağı zeytinyağı

Çay bardağının beşte biri kadar sirke (yaklaşık 20 ml)

1,5 çorba kaşığı kaya tuzu (Tuzu çok seviyorum derseniz oranı artırın)

8 diş sarımsak

Acı kırmızı toz biber

Kırmızı biber sosu yapılışı

Öncelikle biber ve domateslerimizi sirkeli suda 1 saat bekletip iyice yıkayalım.  Biberlerimizin saplarını sökelim. Çekirdeklerin bir kısmını temizleyin ama bir kısmı kalsın ki görüntümüzü güzelleştirsin.  Biberleri 3-4 parçaya ayıralım ve kesici cihazımızdan (rondo) geçirip parçalayalım. Su gibi un ufak etmeyin.  Kesiciden geçen biberlerin tamamını uygun bir tencereye  koyalım ve kısık ateşte kaynatmaya başlayalım. Kesinlikle su eklemeyin. Zaten suyu çıkacak.

Biberlerimiz yavaş yavaş pişerken domates ve sarımsakları rondoya atalım. Birlikte parçalayalım ve kaynamakta olan biberlerin üzerine ilave edelim.  Orta ateş konumuna geçelim.  Bu şekilde suyunu iyice çeksin, tahminen bir saate yakın bir süre kaynasın ama dibi tutmasın buna dikkat edin.

 

Kıvama geldi artık kaya tuzumuzu, sirkemizi ve yarım su bardağı zeytinyağımızı da ekleyip iki dakika daha kaynatalım. Tuzumuz erisin iyice karıştıralım. Sosumuz temel olarak hazır.

Gelelim süslemeye isterseniz içine yarım bağ kadar maydanoz kıyıp atın. Güzel oluyor. Maydanozları pişerken değil de pişme süreci bittikten sonra atın.

Acı yapma kısmı içinse pişmiş ve hali hazırda tencerede bekleyen sosumuza acı toz biber katın. Miktar size kalmış. İyice karıştırın.

Şimdi artık sıcak halde kavanoza alıp saklamaya başlayabilirsiniz.

Büyükşef afiyet olsun diyor.  Lezzeti evinizden eksik etmeyin.

Bu da maydanozlu hali…. 🙂

acılı maydanozlu biber sosu

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir