Kemik iliği çorbası yapımı

Bu tarifi paylaşın

“Anneannem 100 yaşında öldüğünde ocağında kemik suyu kaynıyormuş”. İşte böyle bir nimet derlerdi eskiler kemik suyuna. Her ne kadar anneannemin 100 yaşında öldüğü doğru olsa da ocağında o anda kemik suyu kaynamıyordu elbette. Ancak eski toprakların kemik sularıyla barışık olduğunu büyüme sürecimizde sık sık yaşadık gördük.

Kemik iliği ise ve özellikle dana eklem kemikleri içerdiği besinler  ve kolajen türü proteini ile ciddi bir besin kaynağı. Bu nedenle özellikle kış aylarında tüketmek hastalıklardan koruyacaktır.

İlikli kemiği nereden temin edeceğiz?

Marketlerin kasap reyonlarında veya kasap vitrinlerinde pek rastlamayız bu tip ilikli kemiklere. Bu nedenle reyon sorumlusu arkadaşa veya kasabınıza rica edin, sizin için bol ilikli kemik ayarlasın. Genellikle arka taraftaki imalat kısmında vardır. Bir yerde yoksa bile kolayca ikinci deneme de bulabilirsiniz.

Kemikleri tencerenize uygun ölçülerde kestirmeyi unutmayın.

Çorba tarifine geçelim.

Kemik iliği çorbası malzemeler

İlikli dana kemik

1 adet soğan

1 adet havuç

1 adet defne yaprağı

Kaya tuzu

Karabiber

Yapımı

İri ilikli kemiği düdüklü tencereye alalım. Yaklaşık 3-4  litre su ekleyelim. Soğanı soyalım ama doğramayalım. Tüm halde suya atalım. Havucu da aynı şekilde bütün halde atın. Kaya tuzu ve kara biberi az miktarda ekleyin. Defne yaprağını da ekleyin. Tencereyi kapatmadan kaynama sürecini bekleyin.

Bu süreçte zaman zaman köpürecektir. Köpükleri alın. Kaynama başladıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp 2 saate yakın kaynatın. Kaynasın ki iyice içindeki ilikler ve kolajen proteini açığa çıksın.

Kaynatılmış ve temizlenmiş kemikler.

İki saat kadar sonra kemiği  bir kaba alın. Üzerindeki kalıntıları bıçakla temizleyin, bunları çorbamızın içine atacağız.  Tenceredeki sudaki malzemeleri (soğan ve havuç) başka bir kenara alın.  Kemik suyunuz da sadece kemikle ilgili ilik, kıkırdakımsı yapılar v.b.  kalsın. (Arzunuza göre havuçlar kalabilir) Ama soğanlar rahatsız etmesin sizi alın.

Kemikler kaynatılınca açığa çıkan ilikli kemik suyu

Şimdi de az evvel kemiklerden temizlediğimiz kalan parçaları suya atalım.

Kırmızı pul biber ekleyerek servis edin.

Not : Kemik suyu fazla ise bir kısmını soğutun. Jel kıvamına gelince buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuya atın, lazım oldukça çıkarır yemeklere atarsınız.

Kemik iliği çorbamız servise hazır.

 

You may also like...

1 Response

  1. Yasemin dedi ki:

    Kış günlerinde yemek gerekiyor. Tarife göre yaptım. ilikli kemik her yerde olmuyor ama arayınca bulunuyor kasaplarda. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir