Kayseri yağlaması yapımı

Bu tarifi paylaşın
Kayseri yağlaması

Zengin bir mutfağı olan Kayseri’nin nefis yağlamasını yapmak bu tarifle çok kolay. Eşsiz lezzeti ile yağlama, bir gün herkesin mutlaka yemesi gereken bir yemek.

Yağlama hamuru için gerekli malzemeler

4 su bardağı un

1 bardak su

1 çorba kaşığı tuz

Yarım su bardağı yoğurt

Yağlama yüzey harç malzemeleri

Yarım kg orta yağlı kıyma

4 adet orta boy soğan

Sıvı yağ

2 yemek kaşığı salça

Yapım aşaması fotoğrafları sayfanın altında sıra ile verilmiştir.

Hamuru için maya kullanmanıza gerek yok. Un, yoğurt, tuz ve suyu karıştırarak hamuru orta yumuşaklıkta yoğurun. Kıvama gelene kadar gerekirse biraz daha su ve un katabilirsiniz.

Yağlama yüzeyine süreceğimiz harcı hazırlarken öncelikli olarak soğanları ince ince doğrayın. Bol soğan kullanmak yağlamayı lezzetli yapar. Soğanları mümkün oldukça küçük doğrarsanız daha iyi olur.

Bolca sıvı yağı bir tavaya koyun ve biraz soğanları kavurun. Bir süre sonra kıymayı ekleyin ve 1 bardak su ekleyerek pişirmeye devam edin. Tuzunu ve salçasını ekleyerek bir süre daha pişirin. Yemeğimizin adı yağlama olduğu için yağı az olmasın.

Daha sonra hamuru yuvarlak olarak açın ve bir tavada pişirin. Pişirdiğiniz hamurun üstüne hazırladığınız iç harcı sürün. Her kat için bunu tekrarlayın. En son katmanıda yaptıktan sonra bıçakla dörde bölün ve yoğurt ve maydanoz ile servis edin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir