Karadutun faydaları!!!

Bu tarifi paylaşın

Tam bir sağlık deposu karadut!

Birçok kişinin bayılarak yediği karadut önemli bir besin maddesidir.  Dut ağaçlarının varlığı özellikle ipek böceklerinin beslenmesi açısından önemlidir.  İpek böcekleri dut ağaçlarının yüksek protein içeren yaprakları ile beslenmeyi severler.

Karadut vazgeçilmez lezzeti ve  damakta bıraktığı tad ile keyifle yenen bir meyvedir. Ayrıca suyu da sıkılarak soğuk olarak içildiğinde nefis bir ferahlama sağlar. İnsan sağlığı için karadutun faydaları çok fazladır.

%90’a yakın oranda sudan oluşan karadutun 100 gramında yaklaşık 43  kalori vardır.

100 gram karadut içindeki elementlerin oranları aşağıdaki gibidir.

  • Kalori: 43
  • Su: % 88
  • Protein: 1,4 gram
  • Karbonhidrat: 9,8 gram (Glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerden oluşur)
  • Şeker: 8.1. gram
  • Lif: 1,7 gram
  • Yağ: 0,4 gram

Bir karadutun yaklaşık olarak %2’si liften oluşur. Lifler sağlıklı bir sindirim sistemi sağlarlar ve kolestrolümüzün düşmesine yardımcı olurlar.  Böylece hastalıkları bizden uzak tutmaya yardımcı olurlar.

Ayrıca içeriğinde bol miktarda C ,E ve K1 vitamini barındırır.  Ayrıca vücudumuza oksijen taşıyan demir ve  tansiyonumuzu düşüren potasyum içerir.

C vitamini cilt sağlığımız ve vücudumuzun çeşitli işlevleri için çok önemlidir. Ayrıca günlük enerji kaynağımızdır.  E vitamini ise oksidasyon hasarlarına iyi gelir ve kanserle mücadeleye destek olur.

Phylloquinone olarak da bilinen K1 vitamini, kanınızın pıhtılaşabilmesi için önemlidir, ayrıca  kemik sağlınıza iyi gelir.

Antosiyanin nedir?

Renkli olan çok sayıda meyve, sebze  ve  çiçeklerin rengarenk görünmesinden sorumlu, mavi, kırmızı ve mor renklerini veren  polifenolik bileşiklerdir.  Antioksidandır ve kötü kolestrole (LDL)  karşı etkili bir bileşiktir.

Karadut meyvesi de antosiyanin içerir. Bu sayede antioksidan özelliği kazanır.

Ayrıca kırmızı renk almasını sağlayan siyanidin antosiyani içerir.  İlaveten Antioksidan özelliği bulunan kolorejenik asit, rutin ve mirisetin isimli bileşiklere sahiptir.   (Veriler https://www.ncbi.nlm.nih.gov sitesinden doğrulanabilir)

Yukarıdaki bileşiklerden dolayı karadut beyaz duta göre daha güçlü bir antioksidandır.  Renk koyulaştıkça antioksidan seviyesi de artmaktadır.

Kalp hastalığına iyi geliyor

Dut, karadut veya özü çıkarılmış meyve kalp hastalıkları, şeker ve kanser gibi hastalıklara faydalı olabilmektedir.

Kolestrole iyi geliyor

Dut ailesinden özellikle karadut, LDL kötü kolesterol seviyemizi düşürmektedir. Ayrıca bazı deneylerde karaciğer yağlanmasına karşı da iyi olduğu bildirilmektedir. (Kaynak için)

Şekere iyi gelebilir

Her ne kadar insanlar üzerindeki etkisi bilinmese de bazı hayvanlarda yemek sonrası şekeri düşürdüğü bilinmektedir. (Kaynak için)  Ancak lif içermesi bakımından şeker yükselmesine karşı dengeli bir artış gösterdiği kesin ve bu konuda şekeri kontrol altına almak isteyenler için de önemli  bir meyvedir.

Karadut suyu bulursanız bol bol için

Karadut suyu karaduttan elde edilir. Konsantre veya taze sıkılmış olarak içilebilen karadut suyunda yukarıda bahsedilen faydalar hemen hemen mevcuttur.  Ülkemizin her köşesinde yetişen karadutve diğer dut türleri iklim konusunda fazla ayrım yapmaması bakımından da eşsiz bir tür.  Her yerde sıkça rastlayabileceğimiz karadutu beslenmemizden eksik etmememiz gerekir.

Sonuç olarak iyi bir demir ve C vitamini kaynağı, E ve K1 vitamini içeren, potasyum içeren karadut, içerdiği diğer antioksidan bileşikleri ile de sağlımız için tam bir destekçi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir