Kaburga Etli Kuru Fasulye

Bu tarifi paylaşın

Kuru fasulye hemen herkes tarafından bayılarak yenen bir yemek ve değişik pişirme teknikleri ile pişiriliyor. Çocukluğumdan beri  fasulyeyi sadece et ile severim. Kuru fasulyenin içine katılan sebze v.b. asla bana göre kuru fasulyenin lezzetini bozmaktan başka bir işe yaramıyor. Fantazi gibi geliyor.

Her ne kadar kolay yapılan bir yemek gibi görünse de kuralına uymazsak ortaya lezzetsiz bir yemek çıkar.

Fasulye pişirmeden önce et seçiminiz çok önemli. Kemikli etler tercih edilmelidir. Eğer yağsız tuzsuz but eti veya benzeri özellikte salt et kullanırsanız fasulyeye olan etkisini göremezsiniz. Özellikle kemikli dana kaburga ile yapmaya çalışalım, kaburga bulamazsak herhangi bir kemikli et olabilir.

Kaburga etli kuru fasulye gerekli malzemeler (4 Kişilik)

 

500 gr. dana kaburga kemikli

250 gr. kuru fasülye (ıslanmamış hali)

1 adet kuru soğan

Kırmızı toz biber

1,5 yemek kaşığı domates salçası (tercihen biber salçası da olabilir)

Tuz

Zeytinyağı

 

Cinsine göre fasulyeyi bir gece önceden suda bekletebilirsiniz. Bazı fasulyeler en az 18-20 saatlik bir ıslama süresi isterken, bazı fasulyeler de bu süre 4-5 saat.

Fasulye pişireceğimiz kap düdüklü tencere veya güveç olabilir. Güveçle düdüklü tencere arasında psikolojik etkenler dışında ciddi bir fark yok. Yani güvecim yok diye üzülmeyin, düdüklü tencere ile de lezzet küpü kuru fasulye pişirebilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan tarife geçelim:

Kaburga etimizi düdüklü tencereye atıp biraz kendi yağı ile kavuralım. Daha sonra iki su bardağı sıcak su ekleyip, düdüklü tenceremizin kapağını kapatalım ve 25 dakika kadar  pişirelim.

Kemik ve kemik suyu

Bu süre sonunda pişirdiğimiz eti ve suyunu iki ayrı kaba alalım. Yine eti pişirdiğimiz düdüklü tenceremize biraz zeytinyağı koyup aşağıdaki fotoğraftaki gibi doğradığımız soğanları biraz kavuralım.

Soğanları böyle doğrayalım!

5-6 dakika kavrulan soğanın üzerine salçamızı ekleyelim. Bir kaç dakika daha kavuralım ve fasulyemizi ve kenara almış olduğumuz eti ekleyelim. İçine biraz da toz biber katalım ki rengi kral kırmızısı olsun. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi su öncesi bir görünüme kavuşacak.

Düdüklü tencerede kuru fasulye

 

Fasulyelerle beraber  bir kaç dakika daha kavurup önceden çıkan kemik suyunu ve tuzunu atalım. Su az ise bir kaç parmak aşacak kadar normal sıcak su ekleyin. Tencerenin kapağını sıkıca kapatalım ve yarım saat kadar daha pişirelim.  Yarım saat sonra yemeğimiz pişmiş olacaktır. Kontrol edin ve fasulyede sertlik varsa biraz daha pişirin.

Kaburgalı kuru fasulye

Nefis kuru fasulyemiz hazır! Peki bu kadar mı? Yanına pilav, soğan ve turşuyu da unutmazsınız sanırım!

Lezzet evinizden çıkmasın!

Büyükşef afiyet olsun diyor.

You may also like...

1 Response

  1. nevzat dedi ki:

    kurufasülye lezzetli görünüyor. en kısa zamanda deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir