Kabaklı Makarna

Bu tarifi paylaşın

Kabaklı makarna aslında sadece kabaklı değil. Sebzeli makarna demek daha doğru olur ama ben kabağı sevdiğim için ismini kabaklı makarna olarak verdim.  İçinde patlıcan ve domateste var.

Bu yemek hem basit, hem doyurucu hem de sağlıklı olarak değerlendirilebilir.  Evdeki malzemelerle de kolayca yapabilirsiniz.

Malzemeler (2 kişilik)

1 adet kabak

1 adet patlıcan

2 adet orta boy domates

Yarım paket isteğe göre makarna

Yağ, tuz.

Kabaklı Makarna Yapılışı:

Kabakları uzunlamasına dörde bölün, aynı zamanda domatesleri de dörde bölün.  Kabakları hafif yağlayabilirsiniz. Kabakların altının yanmaması için domateslerin üzerine uzatabilirsiniz. Zaten domateslerin kabukları soyulacağı için hafif yanması önemli değil. Bu iki sebzeyi 220 dereceye ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişirin. (Burada malzemeyi ilk attığımızda fırın tam ısınmış olmalı). Fırından çıkan kabakları ince ince doğrayın bir kenara alın. Aynı şekilde domatesleri de soyun ve bıçakla ezerek sos kıvamına getirin. Onu da bir kenara alın.

Sıra geldi patlıcana  isterseniz fırına verin ama tavsiyem ince ve yuvarlak kesip kızgın yağda hızlıca kızartmaktır. Daha leziz olur.  Bu şekilde patlıcanı da kenara alalım.

Yukardaki süreç gerçekleşirken tencerede suyunuz kaynamıştır umarım.  Yarım paket makarnayı salın bu suya, az bir yağ ve tuz ilave ederek yaklaşık 10-12 dakika kadar haşlayın.  Mümkünse suyunu çektirin değilse kalan suyu boşaltın. Makarnayı kenara alın.

Makarna biraz soğusun buharını yitirsin. Biraz bekleyin. Çok acıkmış olabilirsiniz ama sabırlı olmak iyidir.

Bekleme süresinden sonra servis tabaklarına önce makarnayı koyun.  Sonra patlıcanları güzelce üzerine yayın. Ardından kabakları makarnanın üstüne ekleyin. Sonra domates sosumuzu gezdiriyoruz. Kenarlarına da iskender gibi yoğurt ekledik mi kabaklı sebzeli makarnamız hazırdır.

Buyrun sofraya!

Kabaklı sebzeli makarna

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir