Evde yoğurt mayalama

Bu tarifi paylaşın

Ev yoğurdu nasıl yapılır?

Bir çok kişi için zahmetli ve zor olduğu düşünülen evde yoğurt mayalama işi aslında göz korkutacak bir şey değil. Evde yoğurt mayalamanız için sadece bir kaç noktaya dikkat etmek yeterli.  Sonrasında ev yoğurdunun tadına alışınca da hazır yoğurt yemek istemeyebilirsiniz.

Ev yoğurdu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle hazır kutu sütleri tercih etmeyin. Edecekseniz de bir kez kaynatın.  Veya markette satılan günlük sütleri kullanabilirsiniz ki onu da kaynatarak mayalayın.

Ama son günlerde çiğ süt çiftliklerinin sayısında ciddi bir artış var. Güvendiğiniz çiğ inek sütlerinden alıp yapmanız daha lezzetli ve sağlıklı yoğurt üretmenizi sağlar.

Çiğ sütü aldıktan sonra önce süzün. Bazen içinden çöp v.b. çıkabilir. Sonra tencereyi yıkayın ve  ıslaklığı gitmeden dibinde az bir su kalarak sütü içine boşaltın. Böylece dibe tutmasını önleyelim.  Taşırmadan kaynatın. Kaynamaya başlar başlamaz ocağı kapatmayın. Süt 7-8 dakika kaynasın. Aksi halde yoğurt süner, garip bir hal alır, sizi üzer.

Kaynamış sütümüzü 40 dereceye kadar soğutalım. Bu dereceyi anlamak için uzaktan dijital ateş ölçer kullanabiliriz. Yok bende ateş ölçer ne gezer derseniz, eski usül serçe parmak metodu kullanın. Serçe parmağını süte batırın ve 6-7 saniye kadar bekleyin.  Eğer parmağınızı sütün içinde tutabiliyor ve en sonunda yanmayı orta derecede hissediyorsanız 40 derece civarı olmuştur. (Yani serçe parmağınızdan aldığınız veri yoğurdunuzun mayalanmasını etkileyecek). Eskiler bu usulle yapmışlar şimdi de çok tercih edilen bir yöntem.

Sütünüzün 5 litre olduğunu varsayarsak, bu durumda iki yemek kaşığı fazla sulanmamış katı yoğurdu süte atın ve bir iki çevrim karıştırın.

Eğer kapağın altına bir kağıt havlu v.b. koyarsanız yoğurdunuz daha sert olur. Yoğurdun sulanmamasını sağlamış olursunuz.  Kapağı kapatıp hızlı soğumayacak şekilde muhafaza edin.  İster küçük bir örtü örtün, isterseniz kapalı fırına alın beklesin. 5-6 saat sonra  buzdolabına alın 4-5 saatte burada beklesin.  Sonra yiyin.

Yoğurdu açtım sulanmıştı, niçin? Delirmek üzereyim?

Yoğurt belirli bir oranda sulanmış olabilir. Peki neden? Sonuçta yoğurt mayalanma süreci bakteri denilen bazı canlı mikroorganizmaların üremesinden ibaret. Siz bu üreyen bakteriye ortam sağlayamazsanız, yeterli çoğalım olmaz. Uygun ısı şartlarını sağlamak en önemli etken. Sütün mayalama sıcaklığından tutun da mayalandıktan sonraki soğuma hızı da önemli. Ayrıca sütün soğuma aşamasındaki buharlaşan kısmı da dönüp süte dökülüyor ve yeterince mayalanmadan sıvı halde kalıyor. Mayalanma sırasında buhar geri dönüşünü önlemek için kap ile kapak arasına tülbent veya kağıt gibi birşey koyabilirsiniz.

Suyu da atmayın, için. Veya poğaçalarınıza ekleyin. Faydalıdır.

Büyük şef der ki: Sabahları kahvaltıda çay içmeyin, yoğurt yiyin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir