Evde tepsi kebabı yapalım

Bu tarifi paylaşın

Tepsi kebabını Hatay’da ilk yediğimde bayılmıştım. Bazı bölgelerde sini kebabı olarakta bilinmektedir. Oradan ayrıldıktan sonra aradan geçen yıllar bana o lezzeti unutturmadı. Yapımı kolay, sonucu fazlasıyla tatmin edici bir yemek. Fazla beklemeden tepsi kebabı tarifine geçelim hemen.

Tepsi kebabı malzemeler (4 kişilik)

Tepsi kebabı malzeme listesi

500 gram orta yağlı kıyma

Tuz, karabiber, kırmızı toz biber, kırmızı pul biber

1 adet patates

5-6 adet çeri domates

4 adet yeşil biber

1 yemek kaşığı salça ve ayçiçek yağı

Harcı için

1 adet soğan

1 adet kapya biber (kırmızı biber)

1-2 diş sarımsak

Yarım bağ maydanoz

Harcın hazırlanması

Rondoya sarımsak, soğan, kapya biber ve maydanozları atın ve parçalayın. (Ben bayat ekmekte ekledim biraz çünkü seviyorum biraz daha suyunu alıyor, siz eklemeyebilirsiniz.)

Rondoda tepsi kebabı malzemelerinin çekilmesi lazım!

 

Tepsi kebabı harcı ete eklenecek

Bir cam kapta kıyma ve harcı karıştıralım. İçine tuz, karabiber, toz biber ve kırmızı pul biberi ekleyelim. Et az yağlı ise içine biraz da sıvı yağ ekleyin. Etimiz hazır.

Tepsimizi hazırlayalım

Şimdi tepsimizi alalım tabanına biraz ayçiçek yağı sürelim. Hazırlamış olduğumuz salçayı tepsi geneline yayalım.  Etlerimizi alıp tepsiye yayalım. Çiğ iken dilimleyebilirsiniz et kütlenizi. Üzerini de aşağıda gördüğünüz gibi elma dilimli patates, ortadan ikiye kesilmiş domates ve bütün biberlerle süsleyin.

Not: Ben ince tabaka seviyorum. Ama siz biraz daha küçük tepside eti kalın olacak şekilde yayabilirsiniz. İnce olmasının avantajı daha gevrek pişmesi, dezavantajı ise çatlamalar oluşabilmesidir.

Tepsi kebabı tabanı salçalayalım

 

Tepsi kebabımız fırına girmeye hazır.

200 derecede önceden ısıtılmış fırına verelim ve 35 dakika kadar pişirelim.  Yemeğimiz hazırdır. Büyükşef afiyet olsun diyor. Az yiyelim öz yiyelim. Ekmeği fazla kaçırmayalım.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir