Evde pizza yapımı

Bu tarifi paylaşın

Evde pizza yapmanın bir çok metodu var. Ancak insanlar, dışarıda bayıla bayıla yediği pizzanın tadını genelde evde yaptıkları pizzadan alamadıklarından yakınırlar . İşte bu tarif ile bu sorunu çözüyoruz ve muazzam bir pizza yapımının anahtarını veriyoruz. Artık pizzacıya gitmeye son.

Tarif, usta aşçılarımızdan Mehmet Şef’ten. Tarifimizi kendi ağzından okuyalım:

Hamur Malzemeleri

Yarım kg un

1,5 su bardağı su

Yarım su bardağı zeytinyağı (Sevmezseniz ayçiçek yağı kullanın)

1 paket kuru maya

Yarım çorba kaşığı tuz

 

Pizza tabanı sosu malzemeleri

Domates veya konserve domates

Bir çorba kaşığı salça

Bir çorba kaşığı ketçap

Bir tatlı kaşığı şeker

2 diş sarımsak

2 çorba kaşığı zeytinyağı

 

Pizza Üstü Malzemeleri

Mozzarella peyniri (300 gram)

Dilimlenmiş mantar

Zeytin

Tane mısır

Sucuk dilimleri

Salam dilimleri

Sosis dilimleri

 

Önce hamur ile işleme başlayacağız.

Malzemeleri karıştırın

Yukardaki malzemeleri karıştırın. Sona doğru tuzunu atın bir parti daha karıştırın. Aşağıdaki gibi  hamur haline gelsin.

Pizza hamurunu bu şekle gelene kadar yoğurduk.

Ben tezgahın üstünde yoğurmayı tercih ediyorum. Öyle kap-kacak içinde beni yoruyor. Ardından mayalanması için hamurumuzu 1 saat kadar bekleteceğiz. (Kimisi hamura şeker atıp daha iyi mayalanmasını sağlıyor ben pizzada denemedim sizi bilmem. Tadı nasıl olur?)

Pizza sosunun hazırlanması

Sos için domates veya konserve domates, bir kaşık kadar salça, ketçap, biraz şeker ve 2 diş sarımsak gerektiğini yukarıda belirtmiştik.

Sarımsak ve salçayı zeytinyağında biraz kavurup ardından bütün malzemeleri ekliyoruz. Biraz kaynatıp blender kullanarak macun haline getirip işlemi bitiriyoruz.

Pizza taban sosunun hazırlanması

 

Pizza taban sosu

Sosumuzu hazırlarken hamurumuz da mayalanmaya devam etti. Bir saatlik sürecin sonunda hamurumuzun şiştiğini görmeliyiz. Bu esnada aşağıdaki gibi bir mayalanmış hamur görüntüsü elde etmeliyiz. Daha sonra hamurumuzun kötü kokmaması için biraz daha yoğurup içindeki birikmiş olan gazı atmalıyız.

Bu işlemden sonra hamuru 3 eşit parçaya bölelim. Üzerini nemli bir bez ile örtüp 10 dakika kadar daha bekleyelim.

Ardından tezgahın üzerine mısır unu döküp parça hamurlardan birini alıp bir oklava ile yuvarlak bir şekilde açmaya başlıyoruz.

Hamurumuzu özenle açalım.

Ardından fırın kağıdına alıyoruz ve üzerine pizza sosu ve mozzarella veya kaşar rendesini döküyoruz. Mozzarella peyniri, aslen manda sütünden olmalıdır ama böyle bir mozzarella peynirini bulmak zordur. Maliyeti yüksek ve manda sayısı inek sayısına nispetle azdır. Marketlerde satılan hazır rendelenmiş mozzarella peynirinden alabilirsiniz. İşinizi görür.

Pizzamız soslandı.

Daha sonra sucuk, salam, sosis, mısır, mantar ve zeytini de uygun şekilde yerleştirip aşağıdaki gibi bir görsel ziyafet elde ediyoruz.  (Varsa pastırma da güzel olur). Artık fırına hazırız.

Pizzamız fırına girmeye hazır.

Fırını 220 dereceye kadar ısıtalım. Pizzayı fırın ısınmadan vermeyin fırına. Isındıktan sonra fırına verelim ve 6 dakika sonra çıkaralım.  Diğer kalan iki parça hamura ne mi oldu? Onları da aynı işlemlerden geçirin ve 3 adet pizzanız olsun.

Pizzamız nihayet fırına kavuştu.

Çıkan pizzamızı afiyetle yiyelim. Bu tarifte her bir hamur parçası bir  kişiliktir (iştahlı tip).  Hamur ve malzeme miktarını oransal olarak artırıp çok sayıda kişiye göre pizza yapabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

You may also like...

3 Responses

  1. Arda Turan dedi ki:

    Helal olsun. Aynı tarifte verilen gibi oldu. 10 numara 5 yıldız.

  2. Büyükşef dedi ki:

    Afiyet olsun Arda Bey.

  3. Ibrahim dedi ki:

    Size ne desem bilemedim büyük şef Allah sizden razı olsun sayenizde dışardan pizza söylemeyecek artik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir