Domates soslu biber turşusu yapımı

Bu tarifi paylaşın

Domates soslu biber turşusu hem hızlıca yapılabilir hem de kısa zamanda hazır olur.  Aynı zamanda vücuda verdiği faydalardan dolayı kış aylarında bol bol tüketilmelidir. Domates soslu turşuyu hem kahvaltıda hem de akşam yemeklerinde yiyebilirsiniz.  Hem iştah açıcı özelliği vardır hem de vücuda enerji verir.

Malzeme listemiz

Malzemelerimiz

2,5 kg domates

300 gram sivri biber (acı veya tatlı size kalmış)

1 su bardağı sirke

Yarım çay bardağı zeytinyağı

7-8 diş sarımsak

2 çorba kaşığı kaya tuzu

Yapılışı

Öncelikle turşu karışımı için bir kaba sirke ve zeytinyağını boşaltalım. Karışıma 2 çorba kaşığı kaya tuzu ekleyerek hazır hale getirelim.

Sirkeli karışım

Domatesleri bir kaba rendeleyelim ve biberleri de kısa kısa keselim.  Yukarıda hazırladığımız karışımı, biberleri ve rendelenmiş domatesi bir kaba alıp karıştıralım. Sarımsakları da ekleyelim.

Domates soslu biber turşusu için oluşan karışım

Elde ettiğimiz karışımı cam bir kavanozlara veya daha büyük bir kaba kepçe ile doldurun. Üstten bir iki parmak boşluk kalsın. Daha sonra ağzını sıkıca kapatın ve karanlık ve ılık bir ortamda 12 gün boyunca bekletin.  Arada bir kontrol edebilirsiniz.

Not: Işık almamasının sebebi ışığın ultraviyole ışınların gıdalar üzerindeki olumsuz etkisidir. Genelde ısıl işlemle hızlı fermente edilen sucuk v.b. gibi ürünlerin üretiminde  UV ışınları kullanılmaktadır. Turşu ne hızlı fermente olmalıdır ne de çok yavaş. Bu nedenle bırakalım ağır ağır fermente olsun.

Domates soslu turşumuz… Afiyet olsun.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir