Döküm tavada dana antrikot

Bu tarifi paylaşın

Etin en lezzetli yerlerinden biri de antrikot kısmıdır. Daha çok ızgaralar için uygun olan bu kısım doğru pişirildiğinde lezzetine doyum olmaz. (Not: Eğer yağsız et seviyorsanız bonfile alın.  Antrikot yerine bonfile de kullanabiliriniz. )

Döküm tavada dana antrikot yapmak için kasabınızdan antrikot kısmını yaklaşık 1,5-2  cm kalınlığında kestirin.

Dana antrikot

Dana antrikot

Kesilmiş dana antrikotumuzu öncelikle marine edelim. Soğanı rendeleyip suyunu sıkın, etin üzerine dökün, birazda zeytinyağı dökün. Bir kaç halka soğanı da ekleyip iyi bir marine karışım elde edilebilir. Tabağın üzerini bir kapak veya streçle kapatın ki soğan ve zeytinyağı etkisini kısa zamanda kaybetmesin. Ben öyle yaptım.  Tabi farklı metotlar da mevcut daha önceden denediğim yöntemde soğan kokusu takıntınız varsa marine etme işlemi için sadece zeytinyağı, kekik ve biberiye kullanabilirsiniz. Marine işlemi sırasında tuzlamayın etinizin suyunu çıkarır. Pişirmeden önce yaklaşık 4 ile 8  saat arası bekletmek gerek. Daha fazlası daha iyi sonuç verebilir.

Antrikot marine

Malzemeler

Bir adet döküm tava

1,5-2  cm kalınlığında kesilmiş dana antrikot ( bir tane kesilmişi yaklaşık 150- 200 gr. geliyor)

Marine için

Zeytinyağı

Soğan

Rende

Döküm tavamızı ocağımıza koyup iyice ısıtalım. Su damladığında coss etmeli. Marine etme süresi bitince etleri marine kabından alalım ve yağlarını peçete ile kurulayalım. Tavamız ve etlerimiz hazır olduğuna göre tavanın üzerine etimizi bırakalım.

Dana antrikotu pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, birinci yüzeyi pişirirken etle oynamayın, bastırmayın. Çatalla delip çevirmeyin.  Suyu gider. Maşa kullanın.Etin üzerine bastırmayın,  etin üstüne bastırmak, genel kanının  aksine etin suyunu çıkardığı için sertleştirir. Bu tip etleri pişirirken suyun içinde kalmasını sağlamak lazım.

1,5-2 cm lik bir et için 4 dakika yeterli. Etin bir tarafını 4 dakika pişirdikten sonra diğer tarafını da 4 dakika pişirin. Tuzlama işlemini de her iki yüzey için de pişmeye yakınken yapalım yani beşinci dakikadan sonra. Ocağın alevini kısmayın orta üst seviyede kalmalı. Her yüzeyi sadece bir defada pişirelim ki etimizin suyu kaçmasın. Kalınlık arttıkça süreyi biraz artırabilirsiniz ama ideal ölçü bu kalınlıktır.

Pişme süresi sonunda eti tavadan alalım ve bir tahtanın üzerinde 5 dakika kadar daha dinlendirelim ki içinin suyuyla yumuşamaya devam etsin. Buna dikkat edin. Daha sonra eti dilimleyin ve servis edin. (Tahtayı da sonlara doğru tavanın üstünde ısıtın ki eti koyduğumuzda soğuk olmasın, sertleşmesin.)

Et kalınlığı arttıkça içi pembe görünebilir. Ben bu halini seviyorum ve dünyada bir çok yerde bu şekilde pişiyor. Bu pembelik etin pişmediğini göstermez aksine etin suyunun içinde kaldığını ve suyuyla piştiğini gösterir. Unutmayın suyunu çok kaybeden etin içi siyahlaşır.

Döküm tava dana antrikot

İşte döküm tavada dana antrikotumuz hazır. Yanına soğan ve sıcak pide veya lavaş ile servis edebilirsiniz.

Büyükşef soğutmadan yemenizi tavsiye ediyor.  Ekmeği az eti bol yiyin. Etten zarar gelmez. Afiyet olsun.

You may also like...

1 Response

  1. ismet dedi ki:

    teşekkür ederim çok lezzetli bir et tarifi olmuş. antrikot etin en lezzetli yeri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir