Dana kaburga haşlama yapımı

Bu tarifi paylaşın

Etin en lezzetli formlarından birisi de haşlanmış ve sebzeli halidir. Özellikle kemikli bir et ise tadından yenmez. Kemik kaynadıkça içindeki vitamin ve mineralleri suyuna verir. Dana kaburga haşlama, hem çok pratik hem de bir lezzet deryasıdır. Kaburga yoksa miktarı artırarak sadece but eti de kullanılabilir. Hemen tarife geçelim.

Kaburga haşlama malzemeler

Kaburga haşlama malzemeler

400 gram dana kaburga kemikli (3 iri parça)

300 gram dana but veya kol (yoksa herhangi bir parça et)

2 adet orta boy patates

2 adet havuç (Fotoğraf çekimine havuç yetişemedi ama havuç bu yemekte lezzet anahtarıdır)

16-17 adet arpacık soğanı (yoksa normal soğan iki adet)

Karabiber, tuz (Kaya tuzu veya deniz tuzu tercih edilebilir)

Arpacık soğanı lezzetlidir!

Düdüklü tencere daha iyi sonuç verir. Etleri iri kuşbaşı doğrayın, kaburgalarla beraber yüksek ateşte düdüklü tencerede yaklaşık 5-6 dakika biraz da tuz atarak biraz çevirelim. Böylece mühürlenmiş olur biraz etimiz.  Hemen arkasından soyduğumuz arpacık soğanlarını da tencereye atalım. 3-4 dakika daha ayçiçek yağı veya zeytinyağı ekleyerek çevirelim. (Etiniz fazla yağlı ise yağ ekleme konusunda tercih sizin).

1 litre sıcak suyu da ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatalım.  Suyun sıcak olmasına özen gösterelim. Aksi halde etler lezzetinden biraz kaybeder.  20-25 dakika bu şekilde haşlayalım. Sonra tenceremizin havasını alıp kapığını açalım ve daha öncede dilimlediğimiz havuç ve patatesleri ekleyelim. (Patates ve havuçları önceden eklersek dağılır, paramparça olur.) Üzerine biraz da karabiber eklemeyi unutmayın. Suyunu kontrol edin azalmışsa biraz sıcak su ekleyin ve düdüklü tencerenin kapağını kapatın ve 15 dakika daha bu vaziyette pişirin.

Artık yemek pişti. Tencerenin havasını alın ve 15 dakika yemeği dinlendirin.

Kaburga haşlama. Afiyetle yiyin.

Afiyet olsun.

 

You may also like...

1 Response

  1. Salih Verensoy dedi ki:

    Teşekkürler !!! Erkekler bile bu tarifle güzel yemek yapabilirler miş, demek….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir